Wydarzenia Festiwalu Gorzkie Żale 2016

 

Wyciemniona przestrzeń studia koncertowego ma nas wyrzucić za burtę, w głąb rozpętanego żywiołu dźwięków i słów, który wciąga i pochłania jak morskie fale biblijnego Jonasza: „Wody objęły mnie zewsząd, aż po gardło, ocean mnie otoczył, sitowie okoliło mi głowę” (Jon 1,6).

Po co nam ta mroczna empatia? Aby poszukać człowieka, który znalazł się po tamtej stronie śmierci i powrócił. Jonasz jest typem Chrystusa: „…był w brzuchu wieloryba trzy dni i trzy noce, tak i Syn Człowieczy będzie w łonie ziemi trzy dni i trzy noce” (zob. Mt 12, 39-40). A „Quem quaeritis?” (Kogo szukacie?) to pierwsza kwestia w nowożytnej historii europejskiego teatru, tym pytaniem zaczyna się najstarszy zachowany dramat liturgiczny (poł. XIII w.). Fragmenty Księgi Jonasza, zestawione w adaptacji Passiniego z tekstem średniowiecznego oficjum dramatycznego Visitatio sepulchri (Nawiedzenie Grobu), tworzą spektakl, w którym narracja i dźwięk dominują nad plastyką obrazu. Inscenizacja będzie retransmitowana w Programie II Polskiego Radia.

 

Visitatio sepulchri odgrywano na ziemiach polskich najpierw w katedrze wawelskiej, a nieco później również w diecezjach płockiej i wrocławskiej. Jego forma nawiązuje do konstrukcji greckiej tragedii, a treść oparta jest na Ewangeliach. W kilku scenach ukazuje wydarzenia przypominane w liturgii rezurekcyjnej: wędrówkę niewiast z wonnościami do Grobu Pańskiego, ich rozmowę z Aniołem, bieg apostołów Piotra i Jana oraz demonstrację pustych całunów. Zanim jednak, w poranek wielkanocny zostanie odkryta tajemnica Zmartwychwstania, trzej przebrani w kobiece stroje klerycy musieli – jako trzy niewiasty z Ewangelii – przejść wraz z wiernymi drogę czyli medytację śmierci psalmami i pieśniami pasyjnymi (m.in. Stabat Mater). Występują m.in. Janusz Stolarski, Jacek Hałas i chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

reżyseria: Paweł Passini

scenariusz: Artur Pałyga

muzyka: Jacek Hałas

kostiumy i scenografia: El Bruzda

reżyseria światła: Damian Bakalarz

występują: Justyna Antoniak, Janusz Stolarski, Klaudia Cygoń, Paweł Janyst, Natalia Maczyta, Beata Passini, Elżbieta Rojek,

oraz

Chór Centrum Myśli Jana Pawła II

Spektakl powstaje w wyniku koprodukcji neTTheatre/Centrum Kultury w Lublinie z Festiwalem Gorzkie Żale/Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Programem 2 Polskiego Radia

nettheatre LOGO high res BIALEuklad-logo-6uklad-logo-2

UWAGA! Spektakl dla widzów w wieku powyżej 16 lat

Miejsce Wydarzenia

Bilety

Kup Bilet