Wydarzenia Festiwalu Gorzkie Żale 2016

 
Plakat Wyznawca

Wyznawca

Natalia Korczakowska Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza 50 / 60 / 75 zł 11-02-201619.00 12-02-201620.00 13-02-201620.00 Kup Bilet

Amerykański Żyd, Danny B. powiedział w 1965 r., w wywiadzie dla New York Timesa, że odrzucił religię przodków i stanął na czele neonazistowskiej bojówki z nienawiści do własnego narodu i do okrutnego Boga Biblii, który nakazał Abrahamowi zabrać syna na górę Moria i ofiarować go na całopalenie.

Danny uzasadniał swoją postawę niezgodą na bezbronność, wpisaną w zasady judaizmu. Jego dalsze życie było próbą zmierzenia się z biblijnym Abrahamem, aby odnaleźć własną tożsamość, próbą rozpaczliwą i zakończoną samobójstwem. Dosadny język ulic Nowego Jorku kontrastuje tu z poetyką religijnego misterium, wiara biblijna z radykalnym nihilizmem, amerykański styl narracji filmowej z żarliwym lamentem polskiej XVI-wiecznej pobożności pasyjnej, zakorzenionej w Nowym Testamencie.

Już w Liście do Rzymian św. Paweł – dawny uczeń rabina Gamaliela oraz zapalony prześladowca chrześcijan, który po nawróceniu stał się Apostołem i pierwszym teologiem Kościoła – nazywa Abrahama ojcem naszej wiary (zob. Rz 4). A w Ewangelii Janowej sam Chrystus mówi: „Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień — ujrzał go i ucieszył się” (J 8,56). Dlatego w tradycji chrześcijańskiej historia Abrahama jest uznawana za zapowiedź ofiary, jaką Bóg Ojciec złoży ze swego Syna na krzyżu.

Natalia Korczakowska zainspirowała się dwoma skrajnie heterogenicznymi tekstami kultury: współczesną narracją o kontrowersyjnym wyborze moralnym tego Żyda, który stał się antysemitą (bohatera znanego filmu Henry’ego Beana The Beliver z 2001 r.) oraz staropolskim dialogiem pasyjnym O ofiarowaniu Izaaka. Unikalną wartością tego spektaklu, którego tematem jest dylemat wolności i wiary, jest instalacja muzyczna współczesnego niemieckiego artysty Aloisa Spätha.

Scenariusz i Reżyseria Natalia Korczakowska
Instalacja Muzyczna Alois Späth
Kostiumy Marek Adamski
Asystentka reżyserki: Zofia Gustowska

Występują

Dorota Landowska (TS), Monika Obara (TS), Wojciech Żołądkowicz (TS), Mirosław Zbrojewicz (TS), Czesław Gałka, Mateusz Król, Lech Łotocki, Dionizy Wincenty Płaczkowski, Robert Wasiewicz, Tomasz Wygoda, Katarzyna Warnke

*TS – aktorzy Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza

(Czas trwania: 180 min z przerwą)

Miejsce Wydarzenia

Bilety

Kup Bilet