Wydarzenia Festiwalu Gorzkie Żale 2016

 
Plakat08 (poprawione) na stronę

Stypa. Rytuał utraty

Monika Kucia Państwowe Muzeum Etnograficzne 6 / 12 zł 10-02-201619.30

Nazwa uroczystego poczęstunku pogrzebowego, stypa pochodzi od łacińskiego słowa stipis, które w dawnych kulturach pogańskich oznaczało monetę wkładaną w usta zmarłych, ale także składkową ofiarę żałobników na ucztę cmentarną.

Również i dziś, w wielu krajach i w różnych środowiskach, jako wyraz troski i współczucia przynosi się gotowe posiłki pogrążonym w żałobie krewnym i znajomym, a nawet sąsiadom. Czy jest więc tak, jak twierdził Michaił Bachtin, że „uczta zawsze święci zwycięstwo, tkwi to w samej jej naturze…”? To zdarzenie artystyczno-kulinarne jest konfrontacją z pytaniem: Na ile chcemy zbliżać się do innych w sytuacji utraty bliskich nam ludzi, śmierci i żałoby? Monika Kucia kuratorka i członek Rady Programowej festiwalu Gorzkie Żale zaprasza 10 lutego 2016 r., czyli w Środę Popielcową, do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie na otwarcie tegorocznej edycji.

Swobodny ruch w przestrzeni, aktywność we własnym rytmie pozwoli każdemu zmierzyć się z samotnością wobec wyobrażonej lub wspominanej żałoby. Natomiast wspólny finał – z potrzebą bliskości, odreagowania i werbalizacji, którą ma zaspokoić rytuał konsolacyjny. Aranżacja przestrzenna – Dominika Hoppe i Tomasz Seidler, wokal – Adam Strug z Monodią Polską,   video-art – Jakub Kamieński, Monika Kucia i Tomasz Tański, w programie jest też projekcja filmu krótkometrażowego Aleksandry Terpińskiej Święto Zmarłych i rozmowa o miejscu rytuału pożegnania w kulturze współczesnej.

Rezerwacja biletów: rezerwacje@ethnomuseum.pl

AUTORZY

Koncepcja i koordynacjaMonika Kucia

Koncepcja i projekt artystycznyDominika Hoppe i Tomasz Seidler 

Uczta: Maryla Musidłowska

Śpiew: Adam Strug z Monodią Polską

Miejsce Wydarzenia

Państwowe Muzeum Etnograficzne

ul. Kredytowa 1, 00-056 Warszawa