Wydarzenia Festiwalu Gorzkie Żale 2016

 
PlakatB1_11

smutno siedzieć w swoim krześle no i kombinują te wojny

Jarosław Tumidajski Teatr Ochoty 20 zł 20-02-201619.00 21-02-201619.00 Kup Bilet

Wojny, klęski żywiołowe, łodzie pełne uciekinierów, bieda, dzieci chore na raka, bite i głodzone zwierzęta… Różne sprawy, różne porządki i jeden komunikat – pomóż!

Wysłanie SMS-a za kilka złotych daje nam poczucie, że jesteśmy otwarci i wrażliwi, że zrobiliśmy coś dla innych. Ale dlaczego pomagamy za pośrednictwem SMS-ów, rozmaitych akcji, a nie sami, osobiście? Medialny chaos, reklama i marketing towarzyszące akcjom humanitarnym sprawiają, że łatwo zwalniamy się z bezpośredniej pomocy, która wymaga poświęcenia, czasu i przekroczenia granicy osobistego komfortu. Pomoc to wcale nie muszą być pieniądze, a jałmużny, czyli bezinteresownego daru, potrzebują nie tylko głodujący i bezdomni, ale niejednokrotnie także ci, którzy żyją w dostatku. Ta akcja ma sprowokować uczestników (słowo prowokacja nie zostało użyte tu przypadkowo) do wejścia w świat drugiego człowieka i zaangażowania się. Bo brak decyzji to również decyzja.

Papież Franciszek w swojej encyklice ekologicznej zachęca, aby wszyscy, również i ci najbiedniejsi, starali się „nawiązać relacje przynależności i współistnienia, przekształcające przeludnienie w doświadczenie wspólnoty, w którym pękają mury własnego «ja» i pokonywane są bariery egoizmu” (Laudato si’, 149). Kaznodzieje i rekolekcjoniści przypominają w Wielkim Poście, że Księga Mądrości Syracha zapewnia: „Woda gasi płonący ogień, a jałmużna gładzi grzechy” (Syr 3,30). Podobnie mówi św. Piotr w swoim Pierwszym Liście, gdzie czytamy, że praktyczna, konkretna miłość „zakrywa wiele grzechów (1 P 4, 8).

SCENARIUSZ, REŻYSERIA I OPRACOWANIE MUZYCZNE

Jarosław Tumidajski

PRZESTRZEŃ

Mirek Kaczmarek

OBSADA

Magda Biegańska
Edyta Torhan
UWAGA! Performance przeznaczony jest dla widzów dorosłych.

Miejsce Wydarzenia

Teatr Ochoty

ul. Reja 9, 02-053 Warszawa

Bilety

Kup Bilet