Wydarzenia Festiwalu Gorzkie Żale 2016

 
Plakat - Projekt Dekalog

Projekt Dekalog czyli folwarczne imaginarium

Mikołaj Mikołajczyk Teatr IMKA 30 zł 27-02-201619.00 Kup Bilet

Jak odnajdujemy się i jak poruszamy w natłoku przekazów i symboli, które wypełniają publiczną przestrzeń kultury i wpływają na naszą przestrzeń wewnętrzną, mentalność i wyobraźnię?

Spektakl został pomyślany jako krzywe zwierciadło tej sytuacji, nawiązuje do Folwarku zwierzęcego George’a Orwella i w tym kontekście pyta o miłość i sens życia, o wiarę i stosunek do śmierci. W sumie, pyta więc o Dekalog jako tekst kultury, określający nasze miejsce na ziemi i naszą tożsamość. Jest to kolejny, czwarty już projekt Mikołajczyka zrealizowany w Zakrzewie (powiat złotowski, woj. wielkopolskie) z udziałem m. in. grupy seniorów, działających wcześniej jako chór Wrzosy w Domu Polskim. W założeniu miało dojść do spotkania dwóch różnych, odległych od siebie światów – artystycznego z amatorskim, gdzieś daleko na wsi, na tzw. „kulturalnej pustyni”. To miejsce okazało się oazą – w kolejnym projekcie jest nawet palma, a uczestniczy w nim także młodzież oraz inni znakomici artyści.

Poprzednie spektakle-projekty Mikołajczyka zrealizowane w Zakrzewie to: Teraz jest czas (2012), Projekt. Noce i dnie (2013), Projekt. Jezioro łabędzie (2014). Ale jak można zatańczyć Dekalog?! Ten wybitny solista, baletmistrz i choreograf już wielokrotnie pokazał, że można zatańczyć wszystko, wszędzie, z każdym. I nie zamierza przestawać: „Tańczył będę nawet z ośmioma dychami na karku. W tańcu nie chodzi tylko o sprawność techniczną czy fizyczną. Równie dobrze mogę samymi palcami tańczyć, tworząc taki koncept, że cała uwaga widza skupi się na nich. Nie potrzeba odrywać się od ziemi pół metra, by zatańczyć”.

WYSTĘPUJĄ

Alicja Dąbek, Urszula Chałubek, Eugenia Płaczek, Łucja Podlewska, Maryla Trokowska, Danuta Zdrenka, Adriana Mielke, Klaudia Pioch, Pamela Borkowska, Edyta Radke, Kinga Szopińska, Halina Zdrenka, Edmund Bindek, Jan Cieślik, Bogdan Dąbrowski, Jerzy Podlewski, Jan Wojciechowski, Kacper Manikowski, Hubert Mielke, Aleksandra Bednarz, Grażyna Misiorowska, Dorota Androsz, Anita Wach, Piotr Mateusz Wach, Mikołaj Mikołajczyk

MUZYKA

Maciek Zakrzewski / Szymon Szopiński

SCENOGRAFIA

Rafał Łukasz Renner

ANIMACJE/VIDEO/MAPPING

Artur Lis

REŻYSERIA I CHOREOGRAFIA

Mikołaj Mikołajczyk

ŚWIATŁO

Henryk Szopiński

ORGANIZACJA I PRODUKCJA

Barbara Matysek-Szopińska

DOM POLSKI Zakrzewo 2015

Czas trwania spektaklu: około 100 minut.

Galeria

Zwiastun

Miejsce Wydarzenia

Teatr IMKA

ul. M. Konopnickiej 6 , 00-491 Warszawa

Bilety

Kup Bilet